دسته‌ها
بین الملل

جنگنده فراصوت ترکیه نخستین پرواز خود را انجام داد

رئیس جمهور ترکیه از نخستین پرواز هواپیمای رزمی، آموزشی ساخت صنایع هوافضای این کشور خبر داد.

جنگنده فراصوت ترکیه نخستین پرواز خود را انجام داد

به گزارش گروه بین‌الملل علاقمندان به حاج منصور ارضی، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه از نخستین پرواز جنگنده فراصوت این کشور با کاربری آموزشی، نظامی خبر داد.

به نوشته روزنامه «ینی شفق»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در توییتی نوشت:«هورجت، اولین هواپیمای جنگی فراصوت بومی ترکیه، روز سه شنبه اولین پرواز خود را انجام داد.»

این هواپیما نتیجه ساخت یک جت آموزشی پیشرفته و پروژه هواپیمای تهاجمی سبک است که سال ۲۰۱۷ توسط صنایع هوافضای ترکیه راه اندازی شد. صنایع هوافضای ترکیه اعلام کرد این هواپیمای تک موتوره سامانه اویونیک پیشرفته دارد و نقش مهمی  را در آموزش خلبانان ایفا می‌کند .هدف این هواپیما جایگزین شدن با جت‌های آموزشی قدیمی است.

چندی قبل نیز صنایع هوافضای ترکیه مدعی شد که جنگنده رادار گریز نسل پنجم « تی‌اف‌اکس»  این کشور  از آشیانه بیرون آمده و بر رو باند پرواز حرکت کرده است. ترکیه مدعی شده که این یک جنگنده برتری هوایی در تمام شرایط آب و هوایی است و قرار است جایگزین جنگنده‌های «اف-۱۶ فالکون» نیروی هوایی ترکیه و به کشورهای خارجی صادر شود.

صنایع هوافضای ترکیه مدعی است که این جنگنده دارای فناوری‌ها و ویژگی‌های موجود در هواپیماهای جنگی نسل پنجم است و به اهداف هوا به هوا و هوا به سطح حمله می‌کند و مجهز به قابلیت هوش مصنوعی است.

رسانه‌های ترکیه پیشتر اعلام کردند که این جنگنده رادار گریز از  ۲۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده است. ترکیه قبلاً بخشی از برنامه ساخت جنگنده نسل پنجم اف-۳۵ بود، اما در سال ۲۰۱۹ به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه از این پروژه اخراج و سفارش برای خرید این جت‌ها نیز لغو شد.

رسانه‌های ترکیه پیشتر فاش کردند که موتور این جنگنده ساخت شرکت «رولز رویس» انگلیس است. ترکیه در زمینه ساخت پهپاد نیز به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده، به طوریه پهپادهای «بیرقدار» ساخت این کشور در اروپا و آفریقا از جمله اوکراین، مغرب و برخی کشورهای دیگر مشتریانی پیدا کرده است(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید