دسته‌ها
استانها

آیین نکوداشت دانشمند فرزانه، عماد افروغ در زادگاهش شیراز برگزار شد

آیین نکوداشت زنده‌یاد عماد افروغ، دانشمند فرزانه و جامعه‌شناس شیرازی، نویسنده، پژوهشگر، استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی صبح امروز، صبح امروز جمعه هشتم اردیبهشت ماه در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

آیین نکوداشت دانشمند فرزانه، عماد افروغ در زادگاهش شیراز برگزار شد

به گزارش علاقمندان به حاج منصور ارضی از شیراز، در آیین گرامیداشت استاد فرهیخته و جامعه‌شناس انقلابی عماد افروغ، خانواده و بستگان آن مرحوم، نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی، سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اساتید، صاحبنظران و اندیشمندان و دانشجویان و جوانان علاقه‌مند به این جامعه شناس خوشنام حضور داشتند.

شاعر و قرآن‌پژوهی که ردای سیاست پوشید

عماد در 26 دی ماه سال 1336 در شیراز در خانواده ای پرجمعیت با 11 فرزند به دنیا آمد. فرزند هفتم خانواده بود، مادرش شاعر و معلم و پدرش حسابدار بود و شعر هم می‌سرود و هر دوی آن ها به قرآن و شعر علاقه مند بودند و مطالعات ادبی و مذهبی داشتند. 

وی دیپلمش را در شیراز گرفت و پس از آن برای ادامه تحصیل به انگلیس رفت. در تعطیلات با اوج گرفتن قیام ملت علیه شاه به ایران آمد و در تظاهرات‌ها شرکت می‌کرد و با اتمام تعطیلات دوباره به انگلیس رفت. با توجه به شرایط نامناسب روحی آن سال را مرخصی تحصیلی گرفت و برای فراگیری آموزش‌های نظامی به لبنان رفت.

وی بعد از پیروزی انقلاب برای ادامه تحصیل به انگلستان برگشت و به مدت یک سال به تحصیلاتش ادامه داد اما در سال ۱۳۵۹ در تظاهراتی در حمایت از انقلاب اسلامی ایران، دستگیر شده و بعد از 45 روز زندانی شدن، اخراج سیاسی شد. اصل ماجرا این بود که  او شهریور ۱۳۵۹ به دلیل برگزاری تظاهراتی در اعتراض به برخورد پلیس آمریکا با دانشجویان مسلمان ایرانی که مقابل سفارتخانه این کشور برپا شده بود، دستگیر و زندانی شد و برای ادامه تحصیل به شیراز بازگشت.

افروغ در سال ۱۳۶۵ از دانشگاه شیراز کارشناسی جامعه شناسی و در سال ۱۳۶۹ از همین دانشگاه کارشناسی ارشد را گرفت و دکترای جامعه شناسی خود را از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۷۶ دریافت کرد و در سال ۱۳۷۳ به عنوان دانشجوی نمونه کشور در مقطع دکتری شناخته شد.

 از سال ۱۳۷۶ به مدت ۶ سال عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس بود. از سال ۱۳۸۲ به عنوان هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فعالیتش را آغاز کرد و مدیر گروه علم و دین این پژوهشگاه و عضو پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس گروه جامعه شناسی مؤسسه باقرالعلوم بود.

از سوابق دیگر شغلی وی می‌توان به مدیر گروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ٧٣-٧٢، مدیر کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس ٧٧-٧٦، مسئول گروه سیاست داخلی کمیسیون داخلی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ٧٧-٧٩، مدیر گروه فرهنگ، هنر و تاریخ شبکه یک صدا و سیما ٨٢-٨٠، دبیر و مسئول کمیته علمی همایشهای روشنفکری در ایران و موازین توسعه و ضد توسعه فرهنگی کلان شهر تهران اشاره کرد.

عماد افروغ نویسنده، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز علوم اجتماعی و نمایندهٔ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دورهٔ هفتم و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بود و به عقیده دوست و دشمن وی همواره جانب انصاف و حقیقت را می‌گرفت.

صبحگاه جمعه، ۲۵ فروردین‌ماه خبر فوت عماد افروغ، جامعه‌شناس سرشناس ایرانی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اطلاع‌رسانی شد. محقق و پژوهشگری که سالیان سال در عرصه فکر و اندیشه قلم زد و به گفت‌وگو پرداخت و تا جایی که توانست آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی را فریاد زد و از آنان دفاع کرد.

افروغ به سبب دفاع از مبانی انقلاب اسلامی و نقد تئوریک جریان‌های معارض همواره مبغوض برخی طیف‌های روشنفکری قرار می‌گرفت و تحمل این اندیشمند علوم اجتماعی برای آنان گران می‌آمد.

در نهایت عماد افروغ به دلیل عوارض ناشی از بیماری سرطان ۲۵ فروردین مصادف با ۲۳ ماه مبارک رمضان درگذشت و پیکر مرحوم افروغ به قم منتقل شد و آیت الله جوادی آملی در حرم حضرت معصومه(س) با حضور خانواده آن مرحوم و جمعی از فضلای حوزه و اساتید دانشگاه بر پیکر وی نماز اقامه کرد و در نهایت در صحن مصطفی خمینی در حرم مطهر امام (ره) آرام گرفت.

پایان پیام/ ف

دیدگاهتان را بنویسید