شب سی ام رمضان 1396 شب آخر

شب سی ام ماه مبارک رمضان

 

صوت ها        

گلچین مراسم شب سی ام- مسجد ارک تهران                          دانلود فایل
صوت کامل سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی - شب سی ام                          دانلود فایل
صوت کامل شب سی ام- حاج منصور ارضی                          دانلود فایل
صوت کامل شب سی ام-  حسین رجبیه                          دانلود فایل
صوت کامل شب سی ام- حاج ابوالفضل بختیاری                          دانلود فایل

ویدئو ها        

1396

شب سی ام ماه مبارک رمضان 1396                                                                             

مراسم مناجات شب سی ام ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی و مناجات حاج منصور ارضی با حضور پرشور مردم مومن و شب زنده دار در مسجد ارک تهران برگزار گردید.                        
گزارش جلسه                        

                    این مراسم با قرائت قرآن و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی آغاز گردید و پس از ذکر چهارده صلوات، حاج منصور ارضی به بیان سخنانی پرداختند و در ادامه به مناجات با خدا و قرائت وداع ماه مبارک رمضان در صحیفه سجادیه و روضه خوانی توسط ححسین رجبیه نوحه خوانی توسط حاج ابوالفضل بختیاری پایان رسید.                

حجت الاسلام والمسلمین میرزا محمدی در شب سی ام ماه رمضان بعد از خطبه کوتاه وصلوات و دعای فرج به ایراد سخنانی در مورد نظام آفرینش ونقش دعا درزندگی انسان پرداختند 
بعد از آنچه درمورد دعا مقدمه شد به این نتیجه رسیدیم که علاوه بر شناخت ادعیه و الفاظ آن و همچنین شناخت داعی دعا یعنی خداوند نیاز به شناخت زمان دعا نیز هست و بهترین زمان دعا در ماه مبارک رمضان قراردارد.ماه رمضان منزل سیر و سلوک است که قدم به قدم بال پرواز پیدا کنیم و بالا برویم لذا دز مان دعای 44 صحیفه سجادیه که موضوع و بستر بحث ما بود مشاهده میکنیم
" وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمَّا حَظَرْتَ فِیهِ، وَ أَعِنَّا عَلَى صِیَامِهِ بِکَفِّ الْجَوَارِحِ عَنْ مَعَاصِیکَ"
و معرفت برتری این ماه و بزرگداشت احترامش، و خودداری از محرمات در آن را به ما الهام کن، و ما را به روزه داشتن آن با حفظ جوارح از گناهان یاری ده...
امام سجاد علیه السلام می‌فرمایند" وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ" به من الهام کن معرفت و فضل خود را ، ختی نمی‌فرمایند "اعرفنا" به من معرفی کن معرفت خود را چون ابزار فهم انسانی قادربه درک این معارف نیست پس باید این معرفت الهام شود، این تازه از زبان امام سجاد علیه السلام است حساب ما که جای خود دارد. به همین منظور امام زین العابدین این ماه را برای ما معرفی می‌کنند
" تِلْکَ السُّبُلِ شَهْرَهُ شَهْرَ رَمَضَانَ، شَهْرَ الصِّیَامِ، وَ شَهْرَ الْإِسْلَامِ، وَ شَهْرَ الطَّهُورِ، وَ شَهْرَ التَّمْحِیصِ، وَ شَهْرَ الْقِیَامِ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ، هُدىً لِلنَّاسِ، وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ"
از جمله آن راه‌ها، ماه خود ماه رمضان را قرار داد، ماه روزه، ماه اسلام، ماه طهارت، ماه آزمایش، ماه قیام، ماهی که قرآن را در آن نازل کرد، برای هدایت مردم، و بودن نشانه‌هایی روشن از هدایت و مشخص شدن حق از باطل،این ماه خالص شدن و سوزاندن عیوب است.
یکی دیگر از ادعیه وداع با ماه رمضان دعای امام صادق علیه السلام است که در جمله آخر می‌فرمایند
" الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَعَانَنَا عَلَى صِیَامِ هَذَا الشَّهْرِ حَتَّى بَلَغْنَا آخِرَ لَیْلَةٍ مِنْهُ"(کافی ج4)
ستایش و سپاس خدایی را که ما را به روزه‌گرفتن این ماه یاری کرد، تا به آخرین شب آن دست یافتیم
دعای وداع پیامبر اکرم به نقل از جابر انصاری " خدایا! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز. هر کس این را بگوید، به یکی از دو امر نیکو می‌رسد: یا آنکه طول عمر می‌یابد و ماه رمضان بعدی را درک می‌کند، و یا آنکه مورد بخشش و رحمت خدا قرار می‌گیرد"(بحارالانوارج98)
و یا در دعای وداع امام رضا با ماه مبارک رمضان می‌فرمایند:
" اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ صِیَامِنَا"(مفاتیح الجنان)
خدایا این ماه رمضان را آخرین ماه رمضان قرار نده
به همین دلیل می‌فرمانید :
"اللَّهُمَّ لا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ صِیَامِنَا إِیَّاهُ فَإِنْ جَعَلْتَهُ فَاجْعَلْنِی مَرْحُوما وَ لا تَجْعَلْنِی مَحْرُوما"
خدایا این ماه را آخرین بار روزه ما در ماه رمضان قرار مده، اگر قرار داده اى پس مرا رحمت شده بدار، نه محروم از رحمت
نکته جالب دیگر ماه رمضان اینجاست که شب اول ماه رمضان شب زیارت ابا عبدالله نیمه ماه که ولادت امام حسن علیه السلام است باز هم شب زیارتی ابا عبدالله و در شب آخر نیز باز شب زیارتی امامحسین علیه السلام وارد است. حتی لیالی قدر افضب اعمال زیارت امام حسین علیه السلام است. یعنی  هرکس در این ماه با سید الشهدا بتواند ارتباطی پیدا کند نگران آن نباشد که اول و آخر و وسط آن را ابا عبدالله امضا کرده است.
تا جایی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در خطبه شعبانیه می‌فرمایند:
" أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ" ای مردم در پیش روی شما ماه خدا رحمت وبرکت ومغفرت خدا به استقبال شما می‌آید. هرکس به استقبال می‌رود چیزی باخود میبرد گل،شیرینی و یا با لبخندو شادی ... پیامبر فرمود این ماه با سه چیز به استقابل شما می‌آید ، رحمت،برکت ومغفرت! ودر روایتی دیگر می‌فرماند" هُوَ شَهْرٌ أَوَّلُهُ رَحْمَةٌ وَ أَوْسَطُهُ مَغْفِرَةٌ وَ آخِرُهُ الْإِجَابَةُ وَ الْعِتْقُ مِنَ النَّار" رمضان ماهى است که ابتدایش رحمت است و میانه اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم(کافی ج4) یعنی شب آخر ماه رمضان شب مغفرت و دوری از آتش است.خداوند ما را در این خطبه شعبانیه به وسیله پیامبر رحمت دعوت به ماه رمضان نموده است. 
" السّلَامُ عَلَیْکَ مَا کَانَ أَطْوَلَکَ عَلَى الْمُجْرِمِینَ، وَ أَهْیَبَکَ فِی صُدُورِ الْمُؤْمِنِینَ‏" 
سلام بر ماهی که برای مجرمین ماه بسیار طولانی بودی، اما در سینه مومنین بهترین دوست بودی...
پس دعوت از ناحیه پروردگار دعوتی خاص و رحیمی بوده چون به قصد مغفرت و بخشش بندگان صورت گرفته است " وَ أَجِبْ یَا رَحِیمُ دَعْوَتِی" 
عنصر دوم در دعوت به ماه رمضان باز بودن صراط هدایت و وسیع بودن آن است " اللَّهُمَّ إِنِّی أَجِدُ سُبُلَ الْمَطَالِبِ إِلَیْکَ مُشْرَعَةً" یعنی راه رسیدن به خداوند وسیع است و باب اجابت باز است " وَ أبوابُ الدَّعاء إلِیک لِلْصّارِخِینَ مَفْتُوحَه" همین تعبیر را امام صادق دارند" بابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبینَ"(ادعیه روزهای ماه رجب) باز بودن درب رحمت در ائمه اطهار و خانه حضرت فاطمه سلام الله علیها تجلی دارد! 
یکی از آداب شب آخر ماه رمضان کسب حلالیت است، از دیگر آداب این ماه جمع نمودند اعمال صالح در این ماه و هبه نمودن آن با امام زمان و حجت الله و امین الله استچون ایشان بهترین امانتدار خداوند است.وداع در زبان عربی مثل زبان فارسی معنی نمی‌دهد یعنی خداحافظی و دور شدن معنی نمی‌دهد، بلکه به معنی سپردن به خداوند است یعنی باید ماه رمضان را به خدا و یا امام زمان بسپاری و باید امانتداری داشته باشیم در شبهای گذشته به عنصرهای دیگر دعا یعنی قادر بودن خداوند است و اجابت و شنیدن دعا توسط خداوند است و عنصر دیگر خود ما هستیم که باید "راحل" باشیم  که ان هم قبلاً اشاره کردیم کسی که در راه و مسیر سیر و سلوک باشیم ، در راه نزدیک به خداوند هستیم.
اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
 
برای برپایی و اقامه مجلس مناجات ماه رمضان در مسجد ارک افراد زیادی زحمت کشیده اندو در این شب آخر از همه مستمعین، وعاظ و مداحان مختلفی که در این مجلس شرکت کردند تشکر میکنیم و همچنین از نیروهایی مثل نیروی انتظامی ، راهنمایی و رانندگی و همچنین بسیج که برای برقراری مجلس در این سی و یک شب به ما کمک کردند تشکر میکنیم. می‌دانیم خیلی از این دوستان اهل بیت از یک سری از حقوق خود گذشتند تا این مراسم به خوبی برگزار شود، خدا از انها هم قبول کند این تشکر بنده از طرف همه دست اندرکاران هیئت بود. 
کسانی که فطریه باید بدهند بدانند که فطریه سی هزار تومان مشخص شده و البته کسانی که قوت غالب آنها نان است باید فطریه کمتر پرداخت کنند. اگر کسی می‌خواهد فطریه پرداخت کنند می‌توانند وکالتاً و یا امانی هم فطریه را پرداخت کنند تا ما نیز بهدست افراد برسانیم و البته سید و عام بودنش را هم مشخص کنند.
در اعمال فردا شب وارد است که یک نماز با هزار قل هو الله وارد است که اگر نتوانستید بخوانید  می توانید صد مرتبه در رکعت اول و یک مرتبه در رکعت دوم با ان دعایی که وارد است بخوانید.
دیگه این شبها از هم طلب حلالیت کنید چ.ن روزه همراه سختی‌های برای افراد است ، اما ما به خاطر خطراتی که تروریستها ایجاد کرده بودند کمی زیر فشار تامین امنیت رفته بودیم، و بسیجی‌ها مجبور بودند کمی جدی‌تر مسئولیت قبول کنند، البته بعضی محبت داشتند و بعضی دلخور می‌شدند و هر چه بود گذشت و در دعای امشب هم می‌خوانیم " وَهذِهِ اَیّامُ شَهْرِ رَمَضانَ قَدِ انْقَضَتْ، وَلَیالیهِ قَدْ تَصَرَّمَتْ"(اقبال الاعمال) خدایا این روزهاى ماه رمضان است که گذشت، و شب هاى آن است که از دست رفت، ان شاء الله خداوند کمک مان می‌کند.
همین قدر بدانید کسی که نماز می‌خواند و صلوات بر محمد و آل محمد نمی‌فرستد نماز او ابتر است به همین صورت نیز کسی که روزه می‌گیرد و فطریه نمی‌دهد روزه اش قبول نیست.  
 
 

صوت ها        
گلچین مراسم شب سی ام- مسجد ارک تهران                          دانلود فایل

ویدئو ها        
                                             

دانلود فایل                        

گلچین مراسم شب سی ام- مسجد ارک تهران

   

تصاویر