دسته‌ها
اقتصادی

خسارت 100 میلیارد دلاری جنگ به اقتصاد سودان و توقف تجارت در خارطوم

درگیری‌های جاری در سودان بالغ بر یکصد میلیارد دلار به اقتصاد این کشور آسیب زده و فعالیت‌های تجاری در خارطوم تقریبا به طور کامل متوقف شده است.

خسارت 100 میلیارد دلاری جنگ به اقتصاد سودان و توقف تجارت در خارطوم

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل علاقمندان به حاج منصور ارضی، پایگاه خبری العربیه اعلام کرده که درگیری‌های جاری در سودان تاکنون فراتر از ۱۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور آسیب زده و افزون بر قطع حقوق ده‌ها هزار کارمند، فعالیت‌های تجاری را هم از پایتخت این کشور به دیگر استان‌ها منتقل کرده است.  با آواره شدن بیش از ۲.۲ میلیون نفر به دلیل جنگ در سودان که اکثریت آنها اهل خارطوم (حدود ۱.۵ میلیون نفر) هستند، فعالیت‌های تجاری در پایتخت متوقف شده و به برخی از استان‌‌هایی که بازارهای آنها قبلا شاهد رونق اقتصادی بوده یا رکود داشتند، منتقل شده است.

  الجزیره نیز نوشت که استان شمالی سودان با بیش از دو میلیون آواره رتبه دوم را از نظر پذیرش آوارگان در نتیجه جنگ جاری در این کشور دارد. الباقر احمد، فرماندار استان شمالی سودان تایید کرد که  تقاضا برای کالاها و محصولات در این ایالت افزایش یافته و در عین حال قیمت‌ها هم بالا رفته است. وی در گفت‌وگو با الجزیره گفت که دولت محلی استان شمالی شروع به ارائه تسهیلات برای ایجاد صنایع داخلی وابسته به تولیدات داخلی دولت کرده و تعدادی از صادرکنندگان به این ایالت آمده اند.

  در مورد تأثیر اقتصادی آوارگی شهروندان سودانی به سمت ایالت شمالی، الباقر احمد تأکید کرد که قیمت‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و کمیته‌های اضطراری برای کنترل قیمت کالاهای مصرفی تشکیل شده است. وی با اشاره به رونق گرفتن فعالیت تجاری در بازارها و بین استان شمالی و سایر استان‌ها، تاکید کرد: این استان به یکی از معدود استان‌هایی از کشور تبدیل شده است که بسیاری از تجار از ایالت‌های مختلف برای خرید به آنجا مراجعه می‌کنند و اکنون تبدیل به یکی از مهمترین نقطه تجاری کشورسودان تبدیل شده است. * خسارات وارده بر تجارت در خارطوم در خارطوم به گفته ابراهیم ابوبکر، رئیس کمیته اضطراری و دبیر کل اتاق بازرگانی این استان، جنگی که از اواسط آوریل(۲۶ فروردین) آغاز شده موجب توقف کامل صادرات و تولید محل و وارد مدن خسارت‌ ده‌ها میلیاردی به فعالیت تجاری این استان و فلج شدن کامل واردات شده است. وی افزود: غارت و به آتش کشیده شدن مناطق صنعتی به ویژه در انبارهای صادراتی در منطقه صنعتی «سوبا و الباقیر» بر روند صادرات این کشور تأثیر گذاشته که به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یافته است و میزان موجودی صمغ، لوبیا و کنجد در انبارها به کم تراز ۵۰ درصد کاهش داشته است. * حمله به کارخانه‌ها ابوبکر افزود: در اثر جنگ، کارخانه‌ها در خارطوم هدف غارت قرار گرفته، ۷۰ درصد صادرکنندگان از آنجا مهاجرت کرده و سرمایه‌گذاری عربستان و  کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس متوقف شده و همچنین عوارض دولتی از جمله عوارض حمل کالا در جاده‌ها تا ۲۰۰ برابر افزایش یافته  است.

  از سوی دیگر، عبدالباقی عیسی، معاون وزیر تجارت و عرضه سودان در گفت وگو با الجزیره تاکید کرد که برآورد خسارات وارد آمده بر فعالیت‌های تجاری در نتیجه جنگ بسیار دشوار است. وی گفت که در حال حاضر اطلاعاتی در دسترس نیست و شمار بازرگانانی که به ایالت‌های دیگر یا خارج از سودان رفته اند دشوار است. عیسی در خصوص اقدامات پیشگیرانه وزارت تجارت و عرضه سودان توضیح داد که 3 دفتر اداره صادرات و واردات سودان در ایالت شمالی، البحر الاحمر و ایالت الجزیره مستقر هستند که طبق یک طرح اضطراری  عمل می‌کنند که بر واردات کالاهای مصرفی متمرکز است.  * پورت سودان در البحر الاحمر مقر فعالیت‌های تجاری ابراهیم ابوبکر، خزانه‌دار اتاق بازرگانی پورت سودان نیز می‌گوید که فعالیت تجاری در حال حاضر از بندر پورت سودان، مرکز استان البحر الاحمر (دریای سرخ) مدیریت می‌شود و آنجا به مقر اکثر صادرکنندگان، بازرگانان و اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صدور گواهی مبدا و ثبت تجاری تبدیل شده است و ۹۰ درصد از قراردادهای صادراتی از بندر پورت سودان صادر می‌شود که به بهبود اقتصادی در این شهر کمک کرده است.

  * فعالیت‌های تجاری در ایالت الجزیره سودان احمد الحافظ، مدیر بازارهای استان الجزیره سودان نیز از رونق فعالیت‌های تجاری در شهر ود مدنی این ایالت گفت و افزود: این شهر به مرکز تجارت خرده فروشی تبدیل شده است. در حال حاضر مشکل عمده‌ای که کاسبان و تجار در این شهر با آن مواجه هستند، یافتن مکان برای عرضه و نمایش کالاهای خود و اجاره‌های بالا است و از همین رو یک کمیته وزارتی برای کمک به ارائه راهکارها تشکیل شده است. * کمبود کالاهای اساسی محمد عبدالرحمن، یکی از اعضای اتاق بازرگانی در استان الجزیره، در مورد تأثیر استقبال شهر از آوارگان می‌گوید که که شهر ظرفیت این تعداد آواره را نداشته و همین امر تاثیر منفی در افزایش قیمت خدمات اساسی و کالاها داشته است. آدم حسن از اتاق اضطراری استان القضارف سودان نیز گفت که هجوم مردمی که از جنگ در خارطوم فرار کردند منجر به افزایش قدرت خرید به ویژه در تامین مواد غذایی و افزایش نیروی کار شده و دولت ایالتی تصمیم به واردات کالا از طریق تجارت مرزی از اتیوپی را صادر کرده است.

  نازک شمام، روزنامه نگار اقتصادی از سودان نیز در گفت‌وگو با الجزیره تایید کرد که جنگ در خارطوم، پایتخت این کشور، بر فعالیت تجاری و اقتصادی سودان که وابسته به فعالیت‌های مربوط به واردات و صادرات است، تأثیر گذاشته است. وی همچنین گفت که با انتقال فعالیت‌های تجاری به شهرهای همجوار با کشورهای همسایه  مانند شهرهای استان‌های دارفور که هم مرز با چاد و شهرهای استان‌های شمالی هم مرز با مصر هستند، بیشتر بازرگانان در این شهرها مغازه باز کردند. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید