دسته‌ها
بین الملل

بولتون: دادگاه لاهه مشروعیت ندارد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره ترامپ دیوان بین‌المللی کیفری را از اساس فاقد مشروعیت خواند و گفت آمریکا نباید با آن همکاری کند.

بولتون: دادگاه لاهه مشروعیت ندارد

به گزارش گروه بین‌الملل علاقمندان به حاج منصور ارضی، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ دیوان بین‌المللی کیفری را اساساً فاقد مشروعیت خواند و گفت آمریکا نباید با آن همکاری کند.

به گزارش راشا تودی، او دوشنبه (۲۰ مارس) به اسکای نیوز گفت: دیوان بین‌المللی کیفری مشروعیت ندارد زیرا اعمال قدرت دولتی در خلا و بدون هیچ چارچوب قانونی برای مهار آن‌هاست. موسسه بسیار خطرناکی است. 

اخیراً جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از تصمیم دادگاه مستقر در لاهه در صدور قرار بازداشت برای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه حمایت کرد. بایدن مدعی شد که تصمیم این دادگاه درست بوده و پوتین مرتکب «جنایت‌های جنگی» شده است. 

این در حالی است که روسیه صلاحیت قضائی این دادگاه برای صدور چنین حکمی علیه رئیس‌جمهور این کشور را رد کرده است. 

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری هیچ معنایی برای کشور ما از جمله از منظر حقوقی ندارد». وبگاه شبکه خبری بی‌بی‌سی در توضیح بیشتر درباره موضع سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشته این موضوع به این دلیل است که دیوان بین‌المللی کیفری هیچ اختیاری برای دستگیری مظنونان ادعایی ندارد و تنها در کشورهایی که عضو اساسنامه آن هستند از صلاحیت قضائی برخوردار است. 

روسیه و اوکراین هیچکدام عضو اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی نیستند اما برخی کارشناسان حقوق بین‌المللی ادعا کرده‌اند که این حکم می‌تواند بر سفر پوتین به خارج از روسیه اثرگذار باشد. ماریا زاخارووا در همین خصوص گفت «روسیه عضو اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری در رم نیست و هیچ تعهدی ذیل آن ندارد».

پایان پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید