دسته‌ها
بین الملل

«اسرائیل در انتظار زلزله»؛ صف‌آرایی تاریخیِ دادگاه عالی در برابر نتانیاهو

ناظران تحولات بین‌المللی، تقابل تاریخی دادگاه عالی رژیم صهیونیستی در برابر طرح تغییرات قضایی را تنها راه برای متوقف کردن اقدامات فاشیستی کابینه «بنیامین نتانیاهو» توصیف و تاکید کردند که با هر تصمیمی که این نهاد حقوقی بگیرد، زلزله‌ای سیاسی تل‌آویو را خواهد لرزاند.

«اسرائیل در انتظار زلزله»؛ صف‌آرایی تاریخیِ دادگاه عالی در برابر نتانیاهو

به گزارش گروه بین‌الملل علاقمندان به حاج منصور ارضی، با برگزاری جلسه دادگاه عالی رژیم صهیونیستی درخصوص بررسی دادخواست مخالفان درخصوص تصویب بند آزمون معقولیت در کنست توسط کابینه «بنیامین نتانیاهو»، رسانه‌های جهان تحلیل درباره وضعیت تل‌آویو پس از مخالفت قضات با طرح کابینه را آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» با انتشار گزارشی و در گفت‌وگو با تحلیلگران منطقه در این باره نوشت: خروجی جلسه تاریخی دادگاه عالی رژیم اشغالگر هر چه که باشد، انتظار می‌رود درگیری‌های سیاسی تل‌آویو را افزایش دهد. در حالی که مواضع مخالفان درباره رای دادگاه مثبت و متحد خواهد بود، ائتلاف حکومتی آماده می‌شود تا در اعتراضات عقب نیافتد و همچنان قدرت کابینه را در اختیار داشته باشد. چنانچه درگیری مخالفان و متحدان نتانیاهو به خیابان کشانده شود، جنگ داخلی آغاز خواهد شد.

شعله ورتر شدن تل‌آویو

در ابتدای این گزارش آمده است: در رخدادی که ناظران آن را «تاریخی» توصیف کردند، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۲سپتامبر) در مورد درخواست‌های اعتراضی مخالفان علیه بند آزمون معقولیت که کنست در ماه ژوئیه گذشته به آن رأی مثبت داد، بحث و گفت‌وگو کرد. بندی از طرح تغییرات قضایی توانایی دادگاه عالی برای مداخله در تصمیمات دولتی را به طور قابل توجهی  محدود می‌کند؛ در این بین فرقی نخواهد کرد که آن‌ها را منطقی یا غیرمنطقی یا منطقی بدانند. دادگاه عالی برای اولین بار با حضو تمامی اعضایش [۱۵قاضی] تشکیل جلسه داد تا درخواست‌های ارائه شده علیه بند جنجالی این طرح را بررسی کند؛، زیرا این بند برجسته‌ترین قانون طرح بحث‌برانگیز «اصلاحات قضایی» است که مخالفان آن را «کودتا» توصیف می‌کنند.

اعتراضات شهرک‌نشینان به طراحان اصلی تغییرات قضایی

در ادامه گزارش اسپونمیک می‌خوانیم: «ناظران تأیید کردند که تصمیم دادگاه، صرف نظر از ماهیت آن، ممکن است صحنه تحولات اسرائیل را شعله‌ور کند، منجر به درگیری شدید و جنگ آشکار بین شهروندان شود. این که آیا این دادگاه طرح اصلاحات را لغو یا از آن حمایت خواهد کرد، با توجه به شکاف عمودی در جامعه اسرائیل، پس از اصلاحات که ده‌ها هزار اسرائیلی را به تظاهرات برانگیخت، مهم است».

اسپوتنیک به اظهارات «یاریو لوین»، وزیر دادگستری کابینه نتانیاهو، به یکی از معماران طرح «اصلاحات قضایی»، اشاره کرده که گفت: جلسه تعیین‌کننده دادگاه امروز «آسیب مهلکی برای دموکراسی و جایگاه کنست خواهد بود». به گفته وی، «مردم صاحب حاکمیت هستند و اراده آن‌ها در قوانین اساسی تصویب شده توسط کنست بیان شده است». این اظهارات در حالی از سوی لوین مطرح می‌شود که رژیم اشغالگر قانون اساسی ندارد، و قوانین آن به تدریج توسط کنست وضع شده است.

صف‌آرایی تاریخی دادگاه عالی

«محمد حسن کنعان»، رئیس حزب ملی عربی و عضو سابق کنست در گفت‌وگو با اسپوتنیک، بررسی درخواست‌های تجدیدنظر در دادگاه علیه طرح تغییرات قضایی ارائه شده توسط کابینه نتانیاهو را «لحظه‌ای تاریخی» توصیف کرد چرا که در مورد دادگاه عالی رژیم صهیونیستی، این اولین بار است که این نهاد با قدرت کامل متشکل از ۱۵قاضی علیه طرح کابینه نتانیاهو تشکیل جلسه داد. 

کنعان به خبرنگار اسپوتنیک می‌گوید: دادگاه روز گذشته موضوع تغییرات قضایی به ویژه بند آزمون معقولیت را بررسی کرده که به عنوان بخشی از قانون اساسی در کنست تصویب شد. لغو این بند توسط دادگاه خلاء قانونی زیادی ایجاد می‌کند، اما اگر دادگاه در این مرحله مداخله نکند، امکان زیادی برای این دولت فاشیست برای وضع قوانین نژادپرستانه در آینده فراهم می‌شود؛ در آن صورت، نتانیاهو خواهد توانست قوه قضاییه را کنترل کرده و پایه‌های دموکراسی را محدود کند.  

دیدگاهتان را بنویسید