شب بیست و ششم رمضان 1396

.

 

صوت ها        

گلچین مراسم شب بیست و ششم - مسجد ارک تهران                          دانلود فایل
صوت کامل سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی - شب بیست و ششم                          دانلود فایل
صوت کامل شب بیست و ششم - حاج منصور ارضی                          دانلود فایل
صوت کامل شب بیست و ششم - حاج علی علیان                          دانلود فایل
صوت کامل شب بیست و ششم - حاج ابوالفضل بختیاری                          دانلود فایل

ویدئو ها

                                             

دانلود فایل                        

گلچین مراسم شب بیست و ششم - مسجد ارک تهران


 

بسم رب الحسین

شب بیست و ششم

ماه مبارک رمضان

۳۱خرداد ۱۳۹۶

مسجد ارک تهران

ذره ذره معصیت کل وجودم را گرفت

بنده ی دنیا شدن بال صعودم را گرفت

خواستم وارد شوم به اهل توبه ناگهان

مشکای عارض شد و راه ورودم را گرفت

من ضرر از آرزوهای بلندم دیده ام

غافل از محشر شدن یک عمر سودم را گرفت

وای از بی خیری این چشم بی تقوا شده

اشک های روضه ام بود و نبودم را گرفت

عهد بستم با امام عصر خود آدم شوم

غفلتم قولی که به او داده بودم را گرفت

غافل از صاحب زمان سرگرم کار خود شدم

کم کم این غافل شدن حال سجودم را گرفت

من زمین افتاده ام اما به دادم می رسد

آنکه مهرش روز اول تا رو پودم را گرفت

روزگاری می شود نام حسین بن عل

با دعای فاطمه گفت و شنودم را گرفت

جان فدای خواهری که ناله زد در قتلگاه

خون پاک حنجرت کل وجودم را گرفت

خوب شد زهرا ندید و خوب شد حیدر ندید

دست نامردی همه روی کبودم را گرفت

 


بیانات حاج منصور ارضی در مناجات شبهای ماه رمضان  1438 هجری قمری مسجد ارک شب بیست و ششم                        

اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
بحثی که در شبهای باقی مانده ماه رمضان ادامه خواهیم داد موضوع خمس می‌باشد،آیه خمس:
"وَ اعلَموا أنّما غَنِمتُم مِن شَى‏ءٍ فَاِنّ لِلّهِ خُمُسَه و لِلرَّسولِ ولِذِى القُربى‏ وَ الیَتامى‏ والمَساکینِ وابنِ السَّبیلِ اِن کُنتُم آمَنتُم بِاللّه"(41انفال)
اگر به خدا ایمان دارید، بدانید هر چه را به عنوان غنیمت بدست مى‏آورید، بى تردید یک پنجم آن براى خدا و رسول و خویشان و یتیمان و درماندگان و در راه ماندگان است.
خمس نیز مانند نمازو روزه از فرایض واجب است، دلیل اینکه به این موضوع می‌پردازیم این است که فروع دین فقط در نماز و روزه خلاصه نمی‌شود. در این آیه شرط می‌شود اگر ایمان به خدادارید مؤونه سال خود را تعیین کنید البته خیلی‌ها در ماه رمضان این کار را میکنند ، کاسبها آخر سال این کار را میکنند. یعنی می‌روند پیش مرجع و یا نماینده مرجع می‌گویند این سرمایه ما است این هم خونه وزندگی ماست ، از اضافه در امد مبلغی پرداخت می‌شود. این موضوع خیلی مهم است.حتی هنگام موت، اگر وقت مرگت فرار رسیده در همان حال نماز بخوان و وضو هم نگیرمثلاً وقت غرق شدن، الله اکبر بگو ... خمس هم به همین شکل واجب است!
امام صادق علیه السلام فرمود: مردی نزدامیرالمومنین علیه السلام آمد وعرض کرد؛ من ثروت جمع می‌کنم اما نگاه نمی‌کنم که ازراه حلال است یا حرام! حالا می‌خواهم توبه کنم اما حلال وحرام آن را نمی‌دانم، به هم آمیخته است؟امیرالمومنین فرمود:
"تَصَدَّقْ بِخُمُسِ مَالِکَ"خمس دارایی ات را صدقه بده؛ 
"فَإِنَّ اللَّهَ رَضِیَ مِنَ الْأَشْیَاءِ بِالْخُمُسِ وَ سَائِرُ الْمَالِ لَکَ حَلَالٌ"( وسائل الشیعه، ج9،کتاب الخمس)
 چرا که خداوند به یک پنجم چیزها رضایت داده وبقیه دارایی برایت حلال است.
 فرزندانی که فکر میکنند پدرشان خُمس نمی‌دهد؛ نظر فقهی رهبری به این شکل است آنچه در این زمینه در استفتائات رهبری می‌باشد این گونه است:
1- استفاده از اموال پدرى که وجوهات نمى‌‌دهد یا ربا مى‌‌خورد:
تا وقتى فرزند یقین به حرمت چیزى که مصرف مى‌‌کند ندارد، استفاده‌اش اشکالى ندارد و تحقیق لازم نیست، ولى اگر یقین به حرمت پیدا کند تصرفش در آن مال جایز نیست مگر اینکه جدایى از خانواده و قطع رابطه با آنان براى او حرجى باشد که در این صورت تصرف و استفاده جایز است ولى ضامن زکات و یا مال دیگران که در اموال مورد مصرف او وجود دارد، مى‌‌باشد.
2-آیا نفقه‏اى که شخصى از طرف پدر یا برادر یا یکى از اقوام دریافت مى‏کند، هدیه محسوب مى‏شود یا خیر؟ در صورتى که نفقه دهنده خمس اموال خود را نپردازد، آیا بر نفقه گیرنده پرداخت خمس آنچه که از او مى‏گیرد، واجب است؟تحقق عنوان هبه و هدیه تابع قصدِ دهنده است و تا نفقه گیرنده یقین نداشته باشد که مالى که به او داده مى‏شود، متعلّق خمس است، پرداخت خمس آن واجب نیست.
خمس ندادن پدر وظیفه‌ی فرزند چیست(نظرنماینده آیت الله سیستانی)
در فرض سئوال خوردن غذاها و نماز خواندن در خانه پدر برای فرزند اشکالی ندارد. اما وظیفه دارد در صورتی که یقین دارد پدر خمس نمی‌دهد و شرایط شرعی مهیاست، نهی از منکر کند.
خمس دربیان امام رضاعلیه السلام
گروهی از بازرگانان فارس که از پیروان امام رضا (علیه السلام) بودند، به آن حضرت نامه‏اى نوشته و در باره خمس، ازحضرت رخصت خواسته بودند ، امام رضا علیه السلام در پاسخ  آنها نوشت:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ؛ 
به راستى خدا واسع است و کریم،  همانا بخشش خداوند فراگیراست پاداش کارنیک را پذیرفته است و بازگشت برپریشانی وکیفر گناه را بدهد، هیچ مالى حلال نیست مگر از راهى که خدایش حلال کرده است.
"اِنَّ الْخُمْسَ عَوْنُنا عَلى دینِنا وَ عَلى عِیالاتِنا وَ عَلى مَوالینا وَ ما نَبْذُلُهُ وَ نَشْتَرى مِنْ اَعْراضِنا مِمَّن نَخافُ سَطْوَتَهُ فَلاتَزووهُ عَنّا وَ لاتَحْرِموا اَنْفُسَکُم دُعاءَنا ما قَدَرْتُم عَلَیهِ، فَاِنَّ اِخْراجَهُ مِفْتاحُ رِزْقِکُم وَ تَمْحیصُ ذُنوبِکُم وَ ما تَمْهِدونَ لاَِنْفُسِکُم لِیَومِ فاقَتِکُم"
در حقیقت، خمس، کمکى به ما براى اهداف دینى ما و خانواده‌ها و دوستان ما و وسیله حفظ آبروى ما در برابر آنانى است که از قدرتشان بیم داریم. پس خمس را از ما دریغ ندارید و حتى المقدور خویشتن را از دعاى ما محروم نسازید؛ چرا که خارج کردن خمس از [سرمایه] ، کلید روزى شما و مایه پاک شدن گناهانتان و اندوخته شما براى روز نیازتان در آخرت خواهد بود.مسلمان کسى است که به پیمانی که با خدابسته است پای بند باشد مسلمان نیست کسى که به زبان پذیرا است و به دل مخالف است، و السلام‏ (وسائل الشیعه ج9)
از این حدیث مشخص می‌شود وقتی خُمس پرداخت میکنیم امام زمان ما را دعامیکند پیامبر دعا میکنند و بر مال ما برکت و رزق وارد می‌شودوگناهان ما را پاک میکنددر سوره توبه آیه 79 می‌فرمایند:
"الَّذِینَ یَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِینَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ فِی الصَّدَقَاتِ وَالَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَیَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللّهُ مِنْهُمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ"
کسانى که بر مؤمنانى که [افزون بر صدقه واجب] از روى میل صدقات [مستحب نیز] مى‏دهند عیب مى‏گیرند و [همچنین] از کسانى که [در انفاق] جز به اندازه توانشان نمى‏یابند [عیبجویى مى‏کنند] و آنان را به ریشخند مى‏گیرند [بدانند که] خدا آنان را به ریشخند مى‏گیرد و براى ایشان عذابى پر درد خواهد بود . 
این یک واقعیتی است که پرداخت خمس و زکات روزی را زیادتر میکند، و پاکی را برای اموال می‌آورد در روزی که به آن نیاز داریم کمک حال ما می‌شود مگر نمی‌فرمایند
"إنَّ الدُّنْیا فی حَلالِها حِسابٌ، وَ فی حَرامِها عِقابٌ، وَفِی الشُّبَهاتِ عِتابٌ، فَأنْزِلِ الدُّنْیا بِمَنْزَلَةِ المیتَةِ، خُذْمِنْها مایَکْفیکَ"(خطبه 82نهج البلاغه معروف است ولی حدیث کامل در سخنان امام حسن علیه السلام می‌باشد)
چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می‌شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا (و موجوداتش) را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی. 
 حساب آنکه حقوق نجومی و ملک نجومی و مال زور و شبه ناک دارد در همین دنیا هم گیر میکند
دیگر در شب بیست وششم ماه هستیم حساب مال خودرا داشته باشیم ولی تحقیق و تفحص درمال دیگری لازم نیست. این خیلی ساده است شما یک پنجم اضافه درآمد خود راحساب کنید و به نماینده مرجع خودپرداخت کنید این خیلی راحت است. حواستان باشدمال و سرمایه‌ی که قبلاً خمس داده شده خمس ندارد. اینکه حال خوبی نسبت به توبه و مناجات ندارید یکی از دلایلش همین اثر وضعی است که می‌توانی با رد مظالم به دست آورید، این کار اثری وضعی برشما و زندگیتان دارد. این‌ها را من میگویم برای ایجاد شدن سوال در شما تا درپی سوال به سراغ علما بروید.البته در مورد رد مظالم در دعای دوشنبه مطالبی بیان میکنیم، چرا؟! چون بعد از ماه رمضان که شیطان به سراغ شما می‌آید با حصن حصینی محکم برخورد کندو طهارت اموال شما نیز به اندازه روحتان باشد. 
من از آیه الله جاودان وهمه آقایان و بانوان طلاب تشکر میکنم که در طول شبهای ماه مبارک رمضان مشغول پاسخگویی به سوالات مردم باشند ، این مهم است که مستمع گیج نباشد، مخصوصاً الان که لیله القدر هم تموم شده ، به آخر ماه مبارک نزدیک می‌شویم. چون بدانیم مال و ثروت را اول شیطان می‌برد بعد دزد و سارق و کلاهبردار به سراغ ما می‌آیند.

 


 

شب بیست و ششم ماه مبارک رمضان 1396

شب بیست و ششم ماه مبارک رمضان 1396                                                                             

مراسم مناجات شب بیست و ششم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی و مناجات حاج منصور ارضی با حضور پرشور مردم مومن و شب زنده دار در مسجد ارک تهران برگزار گردید.                        
گزارش جلسه                        

                    این مراسم با قرائت قرآن و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمدی آغاز گردید و پس از ذکر چهارده صلوات، حاج منصور ارضی به بیان سخنانی پرداختند و در ادامه به مناجات با خدا و قرائت دعای افتتاح و نوحه خوانی توسط حاج علی علیان و حاج ابوالفضل بختیاری پایان رسید.                


صوت ها        
گلچین مراسم شب بیست و ششم - مسجد ارک تهران                          دانلود فایل

ویدئو ها        
                                             

دانلود فایل                        

گلچین مراسم شب بیست و ششم - مسجد ارک تهران

   

تصاویر