زیارت عاشورا 14 آذر 1396 -میلادپیامبراعظم وامام صادق

مراسم زیارت عاشورا

سه شنبه 14 آذر 1396

 ولادت پیامبر اعظم و امام جعفر صادق (علیها السلام)

حسینیه صنف لباسفروش

 

 

صوت کامل(اختصاصی)

 

صوت کامل زیارت عاشورا 21 شهریور 1396

 

 

گلچین صوتی

 

 

مناجات با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) - حاج منصور ارضی                          دانلود فایل
مدح پیامبر اکرم ص - حاج منصور ارضی                          دانلود فایل

گلچین تصویری

 

 

                                             

دانلود فایل                        

مناجات با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) - حاج منصور ارضی

                                             

دانلود فایل                        

مدح پیامبر اکرم ص - حاج منصور ارضی

بیانات

 

بسم رب الحسین

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا ایام ولادت پیامبر اکرم و امام صادق علیهما السلام مورخ چهاردهم آذر ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان


بسم الله الرحمن الرحیم

مؤمن شب را به روز و روز را به شب نمى‌برد مگر آنکه به نفس خود بدگمان است.

در ادامه بیان حدیث گرانمایه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره خصلت‌های مومنین به خصلت هشتم" وَ أَذَلَّهُمْ نَفْساً " به معنیخاکسار بودن نفس رسیدیم. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند وقتی نمی‌توانی نفس خود را مطیع خود گردانی هرگز از دیگران انتظار اطاعت نداشته باش. به‌خاطر همین است که بعضی از بزرگان در مقابل مصائب سکوت اختیار می‌کنند و در حد لازم سخن می‌گویند و بیشتر به تربیت نفس خود می‌پردازند.
در خطبه ۱۷۶ نهج البلاغه یک فرازی دارد که حضرت امیر درباب خصلت مومن می‌فرمایند" وَاعْلَمُوا عِبادَاللّهِ اَنَّ الْمُؤْمِنَ لا یُصْبِحُ وَ لا یُمْسى اِلاّ وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ، فَلایَزالُ زارِیاً عَلَیْها وَ مُسْتَزیداً لَهابندگان خدا! بدانید که مؤمن شب را به روز و روز را به شب نمى‌برد مگر آنکه به نفس خود بدگمان است، هماره از خود عیب‌جویى مى کند و خواهان افزایش کار نیک از نفس است.

مومن همیشه با یک نوع بدگمانی به نفس خود می‌نگرد و این برای ما عجیب است چون توجه نداریم می‌گوییم نمازمان را که می‌خوانیم، زیارت عاشورا هم که می‌خوانیم، از منبر در هیات هم بهره می‌بریم، در شادی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز سهیم بودیم و کربلا هم که رفتیم ولی نمی‌بینیم نفس ما را به کجا می‌کشاند و چه بلایی بر سر ما می‌آوردامیرالمومنین علیه السلام می‌فرمایند " وَ نَفْسُهُ ظَنُونٌ عِنْدَهُ " مومنچنان به نفس خود بد گمان است که گویی نفس مانند همسایه خائنی است که به او اعتماد ندارد و دائم در این فکر است که این همسایه به او خیانت نکند. واقعاً اگر دید ما به نفس این‌گونه باشد حتما بهره خواهیم برد

مبارزه با نفس یک علامت دارد و شاید این‌گونه کمتر شنیده باشید. البته بزرگان و علمای بزرگوار ما به زبان‌های مختلف به ما گوش‌زد کرده‌اند ولی ما چون اهل دنیا شدیم و دلواپس کار و زندگی هستیم به این مسائل توجه نداریم. امیرالمومنین در دعای صباح می‌فرماید" اِنْ خَذَلَنى نَصْرُکَ عِنْدَ مُحارَبَةِ النَّفْسِ وَالشَّیْطانِ فَقَدْ وَکَلَنى خِذْلانُکَ اِلى حَیْثُ النَّصَبِ وَالْحِرْمانِخدایا! اگر در هنگام جنگ با نفس و شیطان یارى تو نباشد مسلماً همان یارى نکردنت مرا بدست رنج و حرمان سپارد.

خب این نشان می‌دهد اگر خداوند ما را یاری نکند امیدی به پیروزی نیست و بدانید خواری از سوی نفس و شیطان باعث گیجی انسان می‌شود. لذا باید مراقبت کنید و بدانید هرچه نفس در رنج بیشتری باشد انسان به کمالات بالاتری دست می‌یابد.  مانند کسی‌که درآمد دارد و به راحتی زندگی می‌کند و حتی به دیگران هم کمک می‌کند ولی سرگرم امور دنیایی است. اما کسی‌که از نفسش مواظبت می‌کند توجه دارد هر چه نفس را در رنج قرار بدهد کنترل آن راحت‌تر و با هدف و خلقتش هماهنگ‌تر می‌شود. و هرچه نفس را رها کنی کنترل آن سخت‌تر می‌شود. مخصوصا در طعام که می‌بایست خیلی توجه نمایید.  

 

 

کامل در کانال بیانات:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید