نسبت به بعضی از بیماری‌های جامعه و یا فرایض آنقدر بی توجه هستیم که به چشم ما نمی‌آیند

بیانات حاج منصور ارضی ، حرم سید الکرین مناجات دعای کمیل 3  دی 95 شرح توسل به ائمه در دعای توسل ( دعای توسلی دیگر مفاتیح به نقل از سیّد على خان در کتاب کلم طیّب )                        

اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم
بِسْمِ ٱللّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّها
 
" اَللّهُمَّ اِنّى أَسْئَلُکَ بِحَقِّ وَلِیِّکَ عَلِىِّ بْنِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمَا السَّلامُ اِلاّ أَعَنْتَنى بِهِ عَلى تَاْدِیَةِ فُرُوضِکَ وَبِرِّ اِخْوانِىَ الْمُؤْمِنینَ وَسَهِّلْ ذلِکَ لى وَاقْرُنْهُ بِالْخَیْرِ وَاَعِنّى عَلى طاعَتِکَ بِفَضْلِکَ یا رَحیمُ"
خدایا! من از تو درخواست می‌کنم به حق ولیّت على بن محمّد (درود خدا بر آنان) که مرا بر اداى واجباتت، و نیکى به برادران ایمانى ام کمک نمایى، و این امور را بر من آسان گردانى و انجام آنها را قرین خیر و خوبى فرمایى، و مرا به فضل خویش بر طاعتت کمک کنى اى مهربان.
ما در فرایض واجب به دنبال یک آب باریکه هستیم و در مستحبات به دنبال رودخانه
عرض کردیم بعضی بیماری‌ها ،سستی‌ها ،یا ناراحتی هایی در جامعه برای ما پیش می‌آید؛ این را در یک دعا توسلی که چند هفته است به آن می‌پردازیم. این‌ها را از ائمه مخصوصاً می‌خواهیم . خب تا امام جواد علیه السلام را گفتیم باید از امام هادی علیه السلام عرض کنیم.
بعضی‌ها در ادای واجبات خود سست هستند مثلاً همین جا همه چیز آماده است و پیش نماز باید به رکوع برود تا او نماز خود را ببندد! یا مثلاً اذان گفته اند یک مسجد و هیئت در همسایگی او است و یا نزدیک او هست، می‌بینی کاری نداره با تلفن صحبت میکند و یا در ماشین است و می‌رود... اما عده ای هم هستند که کارشان را با نماز تنظیم میکنند تا اول وقت بخوانند یا در مورد روزه داری و حج رفتن که الان میسر نیست همین توجه را دارند. حالا در این موقعیت توفیق چنین حاجتی را از چه کسی بخواهیم؟ ما تا به حال هرچه خواستیم یا برای بیماری و یا بدهی و از این دست حوائج بودهاست. می‌فرماید" السَّلامُ اِلاّ أَعَنْتَنى بِهِ عَلى تَاْدِیَةِ فُرُوضِکَ" به خاطر این آقا یعنی امام هادی مرا در فرایضم کمک کن، توجه کن شب جمعه آمدن به کمیل یک مستحب است ولی نماز اول وقت  و نماز صبح تو یک واجب است، ادای احترام به والدین واجب است ، حقوق همسر و فرزندان واجب است، رساندن خرجی به آنها واجب است. ببین چه چیزی برشما واجب است اولویت با فرایض واجب شماست. 
 بعضی‌ها قید زن و بچه را زدند و یا بعضی‌ها قید خواهر و برادر را زده اند ، بعضی‌ها قید والدین را زده اند... واقعاً برای واجبات یک آب باریکه در نظر می‌گیرند، اما در چیزهای دیگه یک رودخانه در نظر می‌گیرند!
مرض علافی همه وقت ما را می‌گیرد تا دلت بخواهد از این هیئت به آن هیئت ، مثلاً می‌رود مسجد و یا هیئت وقت هم داره؛ شب جمعه ای حاجی هم دیر آمده، این همه دعا ؛دعای یستشیر ، نماز امام زمان(عج) ،حدود بیست صفحه اعمال شب جمعه در مفاتیح آمده. خب چه کنیم؟ از همه بهتر قرآن شما نیم ساعت با آرامش بنشین قرآن بخوان خیلی علاف هستیم ، هرکس در جایگاه خودش از روحانیون تا عوام، وقتی روحانی می‌تواند روزی هیجده ساعت درس بخواند چند ساعت درس می‌خواند؟ وقتی مریض شویم تمام وقتمان را مریضی می‌گیرد، من از صبح تا 10 شب همینطور از درد می‌نالیدم تازه دو صبح خوابیدم ببین از صبح بیداری تا دوی نیمه شب! ولی وقتی مریض شدی دیگه نمی‌توانی کاری بکنی، دیگه با درد مشغولی ... وقتی نماز می‌خوانی ناله میکنی ، روزه می‌خواهی بگیری تازه می‌روی از یک دکتر سوال کنی آیا روزه بگیرم؟ چرا چون باید یازده تا شانزده ساعت روزه دار باشیم.
توسل در هرکاری لازم است حتی خیر و کمک رساندن به دوستان مومن
در این توسل می‌فرمایند به خاطر امام هادی علیه السلام " وَبِرِّ اِخْوانِىَ الْمُؤْمِنینَ وَسَهِّلْ ذلِکَ لى وَاقْرُنْهُ بِالْخَیْرِ " کاری کن من بتوانم گِرهی از کار دوستان مومن بگشایم، هر چند این کار سخت است ولی تو آن را آسان بساز و این خیر ما رابه شّر نرساند. چون بعضی می‌خواهند کار خیّر خود را بنا به توقعات نفسانی انجام دهند انتظار تشکر و یا توقعات دیگری دارند در حالیکه برای انجام این کار خیر ممکن است پای او جایی نیز لغزیده باشد. خیلی ما نزدیک خطر هستیم، با این نگاه جهنم خیلی به ما نزدیک است و خیلی شلوغ، بشین ببین از صبح آبروی چند نفر مومن را بردیم، چند تهمت زدیم امشب بنشین و کمی فکر کن ببین چه کارهایی کردی!
برای بهرمندی از فضل طاعت خداوند به امام هادی علیه السلام توسل کنیم
" وَاَعِنّى عَلى طاعَتِکَ بِفَضْلِکَ یا رَحیمُ" عرض شد بعداز توسل به هر یک از امامان به یکی از اسماء خداوند توسل می‌جوییم همانطور که برای توسل به امام رضا علیه السلام " اِنَّکَ رَؤُفٌ رَحیمٌ" برای توسل به حضرت جواد علیه السلام " اِنَّکَ لِما تَشاَّءُ قَدیرٌ" آورده شده است، ولی آنچه که مهم است توسل جستن به ایشان است چون نزدیک است که مرگ ما را فرا بگیرد و جوان و پیر هم ندارد. استاد من آقا سید مهدی موسوی یک هفته است در کما رفته است، چون برای مظلومیت بی بی سلام الله علیها گریسته و خود رازده ، ایشان در یک جمله ای فرموداند" ما داریم اینجا شادی میکنیم ، در حالی که در روز ولادت مادر ما را زدند! " بعد هم افتاده و تا الان هم با دستگاه نگهش داشته اند. این قدر بدان که آماده مُرد باید باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید