بدانید بیشتر مصیبت‌هایی که به ما می‌رسد از جانب زبان است.

بیانات حاج منصور ارضی در زیارت عاشورا روز یکم ماه جمادی الثانی ایام فاطمیه مورخ بیست و نهم بهمن ماه ۱۳۹۶ حسینیه لباس فروشان                        

بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت جواد علیه السلام فرمودند: اظهار چیزی قبل از آن‌که محکم و قطعی گردد باعث تباهی آن است. در ادامه حدیث خصلت‌های مومن در بیان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به ویژگی بیست و پنجم می‌رسیم " لَا یکْشِفُ سِرّاً وَ لَا یهْتِکُ سِتْراً " هیچ رازی را فاش نسازد و هیچ پرده‌ای را ندارد. متاسفانه این خصلت در خیلی‌ها وجود ندارد. بعضی‌ها راز و حرف‌های دیگران را به بقیه می‌گویند و تاکید می‌کنند که پیش خودت بماند، این امر نمی‌شود چون مگر در پیش خودت ماند. در این‌خصوص می‌گویند تا وقتی رازت را به کسی نگفتید این راز و سِّر اسیر توست، اما زمانی‌که این راز و سِّر را برای کسی بیان کردید تو اسیر آن هستی. در کلام پیامبر صلی الله علیه و آله به ما سفارش شده اگر کسی رازی را به شما گفت، خصلت " لَا یکْشِفُ سِرّاً " را داشته باشیم و رازی را فاش نکنیم. امام رضا علیه السلام می‌فرمایند: " لاَ یَکُونُ اَلْمُؤْمِنُ مُؤْمِناً حَتَّى یَکُونَ فِیهِ ثَلاَثُ خِصَالٍ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِیِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِیِّهِ فَالسُّنَةُ مِنْ رَبِّهِ کِتْمَانُ سِرِّهِ قَالَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عالِمُ اَلْغَیْبِ فَلا یُظْهِرُ عَلى غَیْبِهِ أَحَداً إِلاّ مَنِ اِرْتَضى مِنْ رَسُولٍ وَ أَمَّا اَلسُّنَّةُ مِنْ نَبِیِّهِ ص فَمُدَارَاةُ اَلنَّاسِ فَإِنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَمَرَ نَبِیَّهُ ص بِمُدَارَاةِ اَلنَّاسِ فَقَالَ خُذِ اَلْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ اَلْجاهِلِینَ وَ أَمَّا اَلسُّنَّةُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِی اَلْبَأْسَاءِ وَ اَلضَّرَّاءِ فَإِنَّ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ وَ اَلصّابِرِینَ فِی اَلْبَأْساءِ وَ اَلضَّرّاءِ أَمَّا اَلسُّنَّةُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِی اَلْبَأْسَاءِ وَ اَلضَّرَّاءِ " تا سه خصلت در مومن نباشد مومن واقعی نگردد یک روش از پروردگارش، یک روش از پیغمبرش و یک روش از امامش؛ روش الهی راز پوشیدن است که خداوند فرموده است؛ خدا دانای غیب است و کسی را بر آن آگاه نگرداند مگر از پیغمبران آن را که از وی راضی باشد. و اما روشی که از پیغمبرش باید داشته باشد مدارا کردن با مردم است که خداوند عز و جل پیغمبر خود را به مدارا با مردم مامور کرد و فرمود: گذشت داشته باش و مردم را به نیکی وادار و از نادانان روی بگردان و اما روشی که از امامش باید داشته باشد شکیبایی در گرفتاری و سختی است که خدای عز و جل می‌فرماید آنان که در گرفتاری‌ها و سختی‌ها شکیبا هستند. (عیون الاخبار الرضا)
امام صادق علیه السلام فرمودند: " إفشاءُ السِّرِّ سُقوطٌ " فاش نمودن اسرار، موجب سقوط و شکست است. (میزان الحکمه) گاهی فکر می‌کنی چرا مشکل برای شما ایجاد شده است؟ چرا کارمان سامان نمی‌گیرد؟ این شخص از خود و حتی نعوذبالله از اهل بیت علیهم السلام و خداوند گله می‌کند ولی به این فکر نمی‌کند چرا راز و کاری که از دیگران دیده را بازگو کرده است. گویی بعضی از افراد هرجا می‌روند به‌دنبال جمع‌آوری اخبار هستند. امام جواد علیه السلام می‌فرمایند: " إِظْهَارُ اَلشَّیْ ءِ قَبْلَ أَنْ یُسْتَحْکَمَ مَفْسَدَةٌ لَهُ " اظهار چیزی قبل از آن‌که محکم و قطعی گردد باعث تباهی آن است(تحف العقول) . ما هنوز کاری را انجام نداده‌ایم ولی در فکر آن هستیم. به شکل‌های مختلف دچار " حَبَسَنِی عَنْ نَفْعِی بُعْدُ آمَالِی " (دعای کمیل) می‌شوند و حتی در سود آرزوهای خود گیر می‌افتند. کارهایتان را به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان کنید نه به دیگران. اگر می‌خواهی یک کار اساسی انجام بدهی در نیمه شب یا حتی سر شب با حضرت سخن بگو تا مشکلت حل شود، ما کارهایمان برای همه می‌گوییم به‌جز اهل بیت علیهم السلام. امام صادق علیه السلام فرمودند: " نَفَسُ الْمَهْمُومِ لِظُلْمِنَا تَسْبِیحٌ وَ هَمُّهُ لَنَا عِبَادَةٌ وَ کِتْمَانُ سِرِّنَا جِهَادٌ فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام یَجِبُ أَنْ یُکْتَبَ هَذَا الْحَدِیثُ بِالذَّهَبِ " نَفَس شخص اندوهگین به‌خاطر ظلمی که بر ما رفته، به منزلۀ تسبیح است، اندوه او به خاطر ما عبادت است و پرده‌پوشى اسرار ما جهاد در راه خداست. بدانید پوشیده نگه‌داشتن اسرار اهل‌بیت علیهم السلام جهاد در راه خداوند است مراقب باشید. مخصوصاً کسانی‌که تریبون دارند باید توجه بیشتری داشته باشند. امام باقر علیه السلام در اصول کافی در باب حجت می‌فرمایند کسانی‌که سر ما را فاش کردند در خون ما شریک هستند. بدانید بیشتر مصیبت‌هایی که به ما می‌رسد از جانب زبان ما است. این بهترین نکته پس از احادیث گرانبهاست که می‌توان اشاره کرد. ان شا الله این چند روز را برای عزاداری حضرت زهرا سلام الله علیها بیاییم، معلوم نیست که سال دیگر باشیم. عزیزانی بودند سال قبل با هم عزاداری می‌کردیم ولی الآن فوت کرده‌اند، حتی عده‌ای هم که رابطه خود را با اهل بیت علیهم السلام قطع کردند. هر زمانی‌که به روضه آمدی و گریستی به ائمه علیهم السلام بگو ما را از این روضه‌ها جدا نکنید و بگو " هذِهِ اَمانَتُکَ یا امیرالمومنین علیه السلام " . مومنین واقعی که در خانه حضرت زهرا سلام الله علیها هستند حتی اگر فوت کنند گویی نقل مکان کردند از این دنیا به سرای دیگر.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید